Logowanie

Shoutbox

Włącz/wyłącz Emotikony Historia Małe info Kide Chat
17.04.24 - 7:25 RomanB: Panie i Panów serdecznie zapraszam na siatkówkę do ekonomika w czwartki o 19.00
14.04.24 - 19:38 Zofia: Uprzejmie informuję o wznowieniu zajęć sekcji petanki! Spotykamy się na bulodromie, przy ul. Holenderskiej w poniedziałki godz. 14. Zapraszam wszystkich sympatyków gry boule !
12.03.24 - 13:43 BasKa: Szanowni Zarejestrowani Użytkownicy naszej witryny. Tu wpisujemy tylko informacje i pytania dotyczące UTW. Prywatnych niestety nie.
27.02.24 - 23:17 RomanB: Serdecznie zapraszam na siatkówkę do ekonomika w czwartek o 19.00
12.10.23 - 16:07 BasKa: Zmiany w planie zajęć (na stałe) są też umieszczane w zakładce Dla studentów/Aktualny plan zajęć.(dla zarejestrowanych)

Powered by Kide Shoutbox


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj

PROGRAMY POMOCOWE UNICEF

O tym, jak organizacja UNICEF angażuje się w pomoc potrzebującym, jak samemu skutecznie pomagać i o sytuacji życiowej mieszkańców Afryki traktował wykład dr Agnieszki Podoleckiej opatrzony tytułem „Afryka oczami pracownika UNICEF. Jak skutecznie pomagać”, który odbył się 19. 04. 2004 w Klubie Aktywnego Seniora.

Prelekcję przeprowadziła orientalistka i afrykanistka, dr Agnieszka Podolecka, od wielu lat współpracująca z UNICEF oraz, z racji wieloletniego pobytu w Afryce, doskonale znająca sytuację mieszkańców tego kontynentu. Poruszyła dwie kwestie. W części pierwszej pogadanki przedstawiła działalność UNICEF-u – Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. Organizacja jest obecna w ponad 190 krajach świata. Jej działania obejmują: pomoc w strefach wojennych, pomoc ofiarom klęsk żywiołowych oraz ofiarom głodu i przemocy, umożliwienie dostępu do wody, dostarczanie żywności terapeutycznej, szczepienia prewencyjne oraz ułatwienie dostępu do edukacji. Ponieważ toczące się na świecie konflikty oraz klęski żywiołowe w dużym stopniu determinują codzienne życie najmłodszych, właśnie im poświęca się najwięcej uwagi, ratując ich zdrowie i życie, chroniąc przed przemocą, broniąc ich praw. UNICEF jest instytucją apolityczną i areligijną. Nie jest finansowany przez ONZ (chociaż jest jego agendą), ani żaden kraj. Wspierany jest przez inne organizacje oraz osoby prywatne. Akcje z tym związane otrzymały różne określenia. Zakupione z oferty UNICEF produkty humanitarne to „Prezenty bez Pudła”, program dla stałych darczyńców to ”Pomagam cały czas”, a zapisy testamentowe to „Ponadczasowi – pomoc łączy pokolenia”. Obecnie w Polsce organizacja pomaga szczególnie Ukraińcom. Uchodzących przed wojną do naszego kraju zaszczepiono, wypłacano im 500+, zapewniono edukację.

Dzieci na wszystkich kontynentach potrzebują pomocy, ale szczególną opieką należy otoczyć najmłodszych mieszkańców Afryki. Właśnie temu kontynentowi poświęcona była druga część pogadanki. To obszar, na którym jest 1% ogromnego bogactwa i ponad 90% skrajnej biedy. Miasta składają się w większości ze slumsów. Głównym zadaniem UNICEF-u jest umożliwienie dostarczania wody. Za jej brak odpowiedzialne są globalne ocieplenie i uprzemysłowione kraje północnej półkuli. Wraz z dr Podolecką odbyliśmy wirtualną podróż po kilku krajach Czarnego Kontynentu. Poznaliśmy jakże różną od naszej kulturę oraz panujące tam religie i wyznania: trzy religie Abrahamowe, afrykańskie ruchy chrześcijańskie, hinduizm, buddyzm, szamanizm, religie lokalne. Co ciekawe – Afryka jest obszarem religijnie tolerancyjnym i wszystkie wyznania funkcjonują w całkowitej koegzystencji. Działalność UNICEF na tych terenach to często praca od podstaw. Szkoły buduje się nie tylko po to, by edukować, ale także, by zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa – dostarczyć posiłek, wesprzeć, zaszczepić przed chorobami, uchronić przed wcieleniem do ISIS. Walczy się tutaj ze złymi tradycjami, choćby zawieraniem małżeństw przez nieletnich czy okaleczającym dziewczęta obrzezaniem.

UNICEF jest organizacją, którą warto i trzeba wesprzeć. Można to zrobić z deklarowanych podatków, comiesięcznych wpłat, dotacji na określony cel, czy też zapisów testamentowych. Bowiem „Każdy z nas może zmienić świat na lepszy”.

Elżbieta Hejnowicz-Wojciechowska

zdjęcia: Helena Sierpowska

  • 2024-04-19_Unuicef1
  • 2024-04-19_Unuicef1a
  • 2024-04-19_Unuicef1b
  • 2024-04-19_Unuicef2
  • 2024-04-19_Unuicef5
  • 2024-04-19_Unuicef7
  • 2024-04-19_Unuicef8
  • 2024-04-19_Unuicef9a